Zehirli Romatizma
Genel Sağlık

Zehirli Romatizma Nedir? Zehirli Romatizma Tedavisi

Zehirli romatizma kas, kemik ve eklemlerde meydana gelen romatizmal hastalıktır. İltihabi bir süreç olmasının yanı sıra; ağrılı ve hareket kısıtlılığına da neden olmaktadır. Görülme sıklığı açısından daha çok kadınlarda ve ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Kişinin hareketliliğini kısıtlaması beraberinde farklı semptomların da ortaya çıkmasına neden olmakta; vücut dokusunda var olan mikrop, virüs gibi yabancı canlıların neden olduğu düşünülmektedir.

Zehirli Romatizma Tedavi Süreci

Kesin tanının konulmasının ardından derhal tedaviye başlanması gerekmektedir. Hastalığın ileri safhalarında sıradan ağrı kesicilerin olumlu sonuçlar vermeyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Kronikleşmesi halinde uzun süreçli bir tedavi gereksinimi duyan bu hastalıkta erken tanı çok önemlidir. İlk etapta antienflamatuar ve non steroid antienflamatuar ilaçlar ile tedavi başlangıcı yapılmaktadır. Aynı zamanda fizik tedavinin de oldukça önemli yeri olduğu bilinmektedir. Başta romatizmanın neden olduğu eklem ağrıları olmak üzere; günlük hayatı düzenleyen egzersizler ile elektro terapi uygulamaları fizik tedavi aşamalarıdır.

Tedavi aşamasında ağrı kesicilere de yer verilebilir. Hekim tarafından uygun görülen ve var ise eşlik eden hastalıklar da göz önünde bulundurulmak sureti ile uygun ilaç tedavisine hemen başlanmalıdır. Ayrıca düzenli spor ve egzersiz alışkanlığı edinmek hastalığın olası ilerlemesinin önüne geçecektir. Bu tip hastalıklarda kilo alımı son derece tehlikelidir. Eklemlere binen yükün artması beraberinde iltihabi bölgenin yayılmasına ve daha ağrılı bir sürece neden olmaktadır. Ayrıca hastanın aşırı sıcak ve soğuğa karşı toleransı artmıştır. Olabildiğince ılık ortamlarda durmasında, vücut sıcaklığını korumasında fayda olacaktır. Sabahları eklem yangısı şikayeti ile uyananların ise durumu derhal hekimine bildirmesi gerekmektedir.

Hastalığın Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İltihabın vücudun diğer yapılarına ulaşmasının derhal önüne geçmek adına tedavi sürecine hemen başlanmalı ve sürekli doktor kontrolü altında olmanın da faydası vardır. Geç kalınmış tedavi durumunda hastanın fiziki yapısında bozukluklar, eklemlerde sertleşme, kemik dokuda harabiyete bağlı zayıflama, şiddetli ve dayanılmaz ağrılar ve günlük yaşam aktivitelerini yerine getirememe ortaya çıkabilir.

Zehirli romatizma ile mücadele esnasında hastanın motivasyonu da son derece önemlidir. Tedaviye alışma sürecinin yanı sıra gerekli ise yaşamında değişikliklere yer vermesi gerekebilir. Yapılan bir araştırma sonucunda zehirli romatizmanın insan yaşamını ciddi oranda kısalttığı ve neden olduğu hareketsizlik sonucu yatağa bağımlılığa neden olabildiği de ortaya çıkmıştır.

No Comments

    Leave a Reply