yürüme analizi
Genel Sağlık

Yürüme Analizi Nedir? Ne İçin Yapılır Ve Nasıl Yapılır?

Yürüme analizi nedir? Kullanım amacı nelerdir? Bir yerden başka bir yere gitme amacıyla gövdenin iki ayak yardımıyla düz bir şekilde ilerleme işlevine yürüme denir. Çevreden bakıldığında çok kolay iki adımdan oluşuyor gibi görünen yürüme asıl olarak çok karışık hareketlerden oluşmaktadır. Kişinin yürüyebilmesi için bacaklardaki belli bir kaç hareket ile devamlı hareket etmesi gerekir.

Günlük hayatta aynı hareketleri tekrarlayarak oluşan bu hareketler zincirine ‘yürüme, adım atma’ vb. isimler verilir. Bu hareketlere tıp dilinde ise “Yürüme Siklusu” denir.

Yürüme Analizi Nedir?

Bu analiz yürümeyi temin etmek için hareket zincirlerinin nasıl olduğunun daimi incelemelerini içerir. Bu hususiyet ile yürüme analizi, yüzme sorunu bulunan hastalarda bu gibi şikayetlerin değerlendirilmesini temin eden bir fizik muayene yöntemidir. Normal Fizik Tedavi muayenesinde kişinin herhangi bir aksaklık görülmeyebilir. Yürüme analizi, yürüme devinimin sayısal bilgilerle değerlendirilmesi ve çıkan sayısal verilerin tanımlanarak yorumlanmasıdır. Bu gibi durumlarda tüm kas guruplarının tek olarak değerlendirilmesi gerekir. Yürüyüş aksamalarının tedavi ve tespit edilebilmesi için yapılan Yürüme Analizi hastalar için hayati bir önem üstlenir.

Analizin Kullanım Amaçları

Yürüyüş patolojilerinin sınırlanmasında mühim rol oynayan bu Yürüyüş Analizinin sınırlı kullanım amaçları vardır. Hastanın yürüyüş sorununu tam anlamıyla ortaya çıkarmak, hastalığın devamında nesnel ve dijital netice elde etmek, bilimsel ve sayısal araştırma yapılmasına imkan vermek, iyileşme imkanlarını çoğaltıp daha farklı tedavi yöntemleri ile karşılaştırmada bulunmak, Ortezlerin ve Protez hareket zinciri üzerindeki etkisini araştırmak Yürüme Analizinin kullanım amaçlarının en mühim olanıdır.

Yürüme Analizinde Kullanılan Yöntemler

En tesirli analizlerin başında gözleme dayalı video, analiz, dinamik pedobarografi, kinematik analiz , kinetik analiz, dinamik, enerji, atektromiyografi ölçümleri vb. yöntemler gelir. Yürüme Analizinde ilk olarak hastanın fiziksel özellik ölçümleri yani kilo, boy, eklem bacak uzunluğu ve eklem genişliği gibi organların dijital ölçümleri yapılır ve gözetmen doktor yanından bu sonuçlar araç edilir.

Yürüme Analizi Öncesi Yapılması Gerekenler

Hastaların etkili bir analiz sonucu alabilmeleri için bu analize gelmeden önce yapılması gereken bazı koşullar mevcuttur. Bu yöntem uygulanacak olan hasta analize gelmeden minimum bir gün önce kesinlikle banyo yapmalıdır. Bununla birlikte tüm bacak ve kılları tıraş etmelidir. Bunu yapmak zorunludur. Hastanın bacağının özellikle başta alt ve üst bacak arka ve ön satıhında kıl olması halinde hastanın Yürüme Analizi yapılamaz. Yürüme Analizi sırasında göbek ve bacak çıplak şekilde yürüneceği için genellikle kadınlara uygun iç çamaşırı yeğlemeleri gerekir.

Yapılan ölçümlerden sonra hastanın vücuduna 3 boyutlu EMG ve çözümleme için elektrot ve reflektör yapıştırılır. Doktor kontrolü altında takribi dokuz veya on metrelik bir Yürüme Analizi bandında kişinin normal hızda yürümesi istenir ve elde edilen sonuçlar kaydedilir. Hastaya uygulanan elektrot ve reflektörün herhangi bir yan etkisi yoktur. Diğer bir önemli kaide ise hasta çözümlemeye gelirken aç olmamalıdır. Kesinlikle tok olmalıdır. Teknolojik platformda uzman doktorların denetleme içinde oluşan bu Yürüme Analizinin ortalama süresi 2-3 saat arası a değişiklik gösterir.

No Comments

    Leave a Reply