Genel Sağlık

Psöriatik Artrit Nedir? Psöriatik Artrit Tedavisi

Psöriatik Artrit

Sedefe bağlı artrit olarak da adlandırılmakla beraber halk arasında sedef hastalığı olarak bilinir. Bir çeşit cilt hastalığıdır. Deride kızarıklık, kaşıntı ve buna bağlı olarak dökülme sıklıkla seyreder. Tutuluma neden olan eklemlerde yanma hissi, fiziki yapıda bozulmalar ve ağrılı bir süreci de beraberinde getirir. Bağışıklık sisteminin deriye saldırısı olarak da tanımlanmaktadır. Derinin yanı sıra eklemlere de saldırı söz konusu olur ise iltihabi durumlar ortaya çıkmakta ve iltihabi eklem hastalıkları da ortaya çıkmaktadır.

Eklemlere Dikkat!

Psöriatik Artrit vücudun belirli bir eklemi değil herhangi bir eklemde ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra birden fazla eklem tutulumu da söz konusu olabilir. Yaygın eklem ağrısı hangi eklemde tutulumun gerçekleştiğinin tanısında zorluk çıkarmaktadır.

Erken tanı ve tedaviye başlanması oldukça önemlidir. Eklemler arasında iltihabın yayılmasının hemen önüne geçilmesi gerekir. Aksi taktirde hastanın mobilizasyon kaybına, eklemlerin fiziki ve kimyasal  özelliklerinde bozulmalara neden olur. Bilinenin aksine sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Hasta bir kişi ile temas edilmesinin herhangi bir etkisi yoktur. Nadiren çocukluk yaşlarında başlasa da çoğunlukla 40-50 yaşlar arasında görülmektedir. Kadınlarda daha sık karşılaşılan sedef hastalığı, zamanında tanı konulup tedaviye başlanması halinde tedavi olumlu sonuçlandırılabilmektedir.

Hastalığın neden olduğu romatizmal eklemler vücudun herhangi bir ekleminde söz konusu olabilir. Daha çok el parmaklarında ve bileklerde oluşan artrit; bazı hastalarda bel ve kürek kemiği etrafında da görülebilmektedir.

Kronik bir hastalık olduğu için geç kalınmış tedavilerde zor aşama kaydedilmektedir. İleri yaş bayan hastaların tedavisinde geç kalınması durumunda ise; eklemlerde sertleşme ve buna bağlı olarak vücut fiziki yapısında onarılamaz değişiklikler ortaya çıkabilmektedir.

Soğuk – Sıcak Dengesini Koruyun

Aşırı sıcak ve soğuk ortamlar eklem ağrılarını artırabilir. Bu nedenle daha çok ılık ortamlar tercih edilmeli, eklem yangısı söz konusu olduğunda aşırı soğuk suya elleri daldırmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca tedavi aşamasında egzersizlere ve fizik tedavi uygulamalarına da yer verilmelidir. Fizyoterapist eşliğinde egzersizlerin düzenli yapılması ile ağrılardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca var ise bozulan eklem yapısının düzelmesine de katkıda bulunabilirsiniz. Spor olarak ise yüzme ve havuz içi vücut egzersizleri tavsiye edilmektedir.

No Comments

    Leave a Reply