İltihaplı romatizmaya ne iyi gelir
Şifalı Bitkiler

İltihaplı Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler

İltihaplı romatizmaya ne iyi gelir? İltihaplı romatizmaya iyi gelen bitkiler nelerdir? Şiddetli ağrılara neden olabilen iltihaplı romatizmanın ilk akla gelen tedavisi semptomları ortadan gidermek adına ağrı kesiciler olmaktadır.

İltihaplı Romatizmaya Ne İyi Gelir?

Başta steroid olmayan inflamasyon gidericiler olmak üzere, çeşitli ağrı kesicilerin neredeyse tamamı hastalar tarafından kullanılabilmektedir. Kas ve eklem ağrılarının şiddeti hastanın günlük yaşam aktivitelerini kısıtlaması ise yeni semptomların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Mobilize olmayan kişilerde ortaya çıkabilecek olan kas zayıflamaları, solunum fonksiyonlarında gerileme ve diğer vücut sistemlerinde ortaya çıkabilecek sorunlar başlıca sorunlardır.

İltihaplı romatizmanın tedavisinde sadece medikal değil alternatif tıp adı da verilen bitkisel çözümlere de yer verilmektedir. Pek çok araştırma sonucunda ağrılı bölgeler için kullanılan bitkisel kürlerin hem plasebo etkisi yarattığı hem de ağrılarda hissedilir oranda azalma sağladığı tespit edilmiştir.

İltihaplı Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Melekotu

İçeriğinde bulunan reçine iltihabın sökülmesinde yardımcı olup, ağrılı bölgeye uygulanması halinde romatizmal sancılarda azalmayı da sağlamaktadır.

Kroton otu

Eklem yapısında direkt olarak katılan pektin maddesini muhteviyatında barındran kroton otu; eklemlerin daha güçlü olmasını sağlayarak vücudun romatizma ile mücadelesinde yardımcıdır.

Biberiye

Romatizma ile mücadelede iltihap sökücü ve ağrı giderici olarak kullanılır.

Hardal Tohumu

Kas ve sinir uçlarındaki ağrılara da iyi gelen hardal tohumu; ılık bir bez yardımı ile ağrılı bölgeye sarılarak uygulanır.

Mine Çiçeği

Mine çiçeği suyunun ağrılı bölgeye sürülmesi ile uygulanır. Romatizmal kaynaklı ağrıların giderilmesinde kullanılmasının yanı sıra; migren ağrısı için başınıza da sarabilirsiniz.

Yumurta Tüketimi

Romatizmanın tedavisinde proteinlerin yeri büyüktür. Yumurta gibi her an elimizin altında olabilecek protein ürünlerini muhakkak tüketmelisiniz. Aynı zamanda süt ve süt ürünleri ile de bünyenize takviyede bulunabilirsiniz. Özellikle orta yaş ve yaşlı grubundaki kadınların bu konuda daha hassas olması gereklidir. Belirgin bir şekilde vücutlarındaki kas, eklem ve kemik yapılarında zayıflama olacağı için sürekli olarak besin takviyelerine ihtiyaç duymaktadırlar.

İltihaplı Romatizmaya Karşı Beslenmenin Ve Sporun Önemi

Sadece kadınlar için değil; nadiren de olsa erkeklerde de görülebilecek olan iltihaplı romatizmanın tedavisinde yine bitkisel ürünlerin ve besin takviyelerinin yeri önem kazanmaktadır. Beslenme düzeninizi aynı zamanda spor ve aktiviteler ile zenginleştirmek sureti ile hastalığa karşı vücudunuzun daha dirençli olmasını sağlayabilirsiniz.

Zehirli romatizma yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

No Comments

    Leave a Reply