Genel Sağlık

Eklem Ağrılarında Hangi İlaçlar Kullanılır?

Eklem Ağrıları İçin İlaç İsimleri

Kemikler arasındaki bağı oluşturan eklemler bazı nedenlerden dolayı ağrılı süreci oluşabilmektedir. Eklem üzerine binen yükün artması, olası travmalar, eklem ve bağların zorlanması nedeni ile oluşan harabiyetler ağrıya neden olabilmektedir. kemik yapı arasında bağı oluşturmasının yanı sıra kişinin hareket kabiliyetinin oluşmasını da sağlaması nedeni ile eklemlerin korunması son derece önemlidir. Özellikle kadınlarda ve yaş itibari ile oluşan hasarlar beraberinde ağrıyı da getirmektedir.

Kireçlenme, gut hastalığı, eklem romatizması gibi hastalıkların semptomları olarak da görülebilen eklem ağrısı toplumda yaygın olarak görülmektedir. Ağrının yanı sıra şişlik, ödem ve sıvı birikmesi de eklemlerde görülebilen semptomlar arasındadır.

Eklem ağrısı için hekimlerin önerdiği ilaçların pek çoğunun yan etkisi az ve sadece semptom gidericidir. Bu nedenle öncelikle hastanın ağrı sürecini net bir şekilde hekimine anlatması, ağrılı bölgenin belirlenmesi gerekmektedir. Hastanın özgeçmişinde eşlik eden hastalıkların varlığı da yine hekim tarafından bilinmesi gerekmektedir. Ağrıya yönelik ilaçların diğer hastalıklar ile birlikte kullanılmasının uygun olmaması ihtimali hep göz önünde bulundurulmalıdır.

Beneday enterik tablet

Steroid içermeyen ağrı kesici sınıfında olan bir ilaçtır. Eklem ve kas ağrılarının yanı sıra; krampların önlenmesi için de kullanılır. 250 mg ve 300 mg tabletler halinde piyasaya sürülen bu ilaç; nadiren bulantı, kusma, baş dönmesi gibi yan etkiler gösterebilmektedir. Diyabet hastalarının kontrollü bir şekilde kullanması gerekmektedir. İlacın bir diğer etkisi olarak da kan şeker oranını düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Kamfolin Pomad

Yaygın olarak kullanılan bir merhem olan Kamfolin, direkt olarak ağrılı bölgeye uygulanmaktadır. Haricen uygulanması yan etkilerinin azalmasını sağlamaktadır. Yumuşak doku hasarı, ezilme ve burkulma vakalarında kullanılır. Aynı zamanda iltihabi durumlarda da tercih edilmektedir. Ağrılı bölgeye günde 2 yada 3 defa sürülerek uygulanır. Bilinen ciddi bir yan etkisi olmamakla beraber; deride kızarıklık, şişlik ve nefes darlığı oluşması durumunda derhal hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Deksalgin Jel

Eklem ve tendon yapılarının travması sonrası oluşabilecek ödem ve ağrının giderilmesi için kullanılır. Haricen deri üzerine direkt olarak ağrılı bölgeye uygulanmaktadır. İnflamasyon giderici özelliği olup reçeteli satılmaktadır. Bilinen yan etkileri; uygulama bölgesinde kızarıklık, şişlik ve yanma hissidir.

No Comments

    Leave a Reply