Egzama nedir, egzama neden oluşur
Genel Sağlık

Egzama Nedir, Egzama Neden Oluşur?

Egzama nedir, egzama neden oluşur? Egzama, tehlikeli olmayan deri hastalığıdır. Tedavisi kolaydır. Egzama, el kol ve yüz gibi açık alanlarda oluşan bir hastalıktır. Kaşıntı yapmasının yanı sıra kötü bir görünüme neden olmaktadır.

Egzama Nedir? Egzama Neden Oluşur?

Egzama alerji ya da duygusal sıkıntı nedeniyle oluşabilmektedir. Hiçbir neden olmadan da oluşabilir. Astım hastalarında ya da saman nezlesi hastalarında daha çok görülmektedir. Süt ya da yumurta gibi maddelere alerjisi olanlarda ve solunum yoluyla oluşabilmektedir. Egzama genellikle çok küçük çocuklarda ve bebeklerde görülmektedir. Çok küçük çocukların egzamaya yakalanma riskini azaltmak için anne sütüyle beslemek daha yararlı olacaktır.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri arasında egzama olacak deri bölgesi kızarmaya ve kaşınmaya başlar. Bu bölge kurur ve sivilceye benzer bir görünüm oluşur, su toplar. Bu bölge kaşınırsa, enfeksiyon yayılacak ve deri kanayarak iltihap oluşup ağrı yapacaktır. Eğer kaşınarak tahriş edilir ise rahatsızlık verebilir. Egzama genellikle derinin katlandığı ya da giysilerin sürtündüğü yerlerde oluşmaktadır. Tedavisi için yarayı kaşımamak önemlidir. Bebeklerde oluşmuş ise pamuksuz eldiven giydirilerek kaşınması engellenmelidir.

Egzamalı kişi uçuğa yakalanmış kişilerden uzak durmalıdır. Uçukta bulunan virüse karşı dirençsizdir ve virüs bulaşırsa enfeksiyon kapacaktır. Egzama olan kişinin çiçek aşısı da olmaması yararlı olacaktır. Ölümcül olabilen ateşli bir hastalığa neden olmaktadır.

Egzama tedavisinde ilaç ya da merhemler kullanılabilir ancak bu tür tedavi doktor önerisinde kullanılmalı ve uzun süre kullanılmamalıdır, deriyi tahriş edebilir.

No Comments

    Leave a Reply