Genel Sağlık

DNA Testi Yapılırken Neler Gerekir?

DNA Testi İçin Neler Gereklidir?

Yapılacak olan DNA testinin ilk önce ne için, hangi sonuca varılmak için yapılacağını kestirmek ilk adımdır. Eğer çocuğunuzun biyolojik ebeveyni siz olmadığınızı düşünüyorsanız çeşitli yollar mevcuttur. Bunlar, kan yolu ile DNA testi, saç örneği ile DNA testi ve ağız mukozası ile DNA testi olarak 3 şekilde yer almaktadır.

Yapılacak olan ebeveyn testlerinde, her iki ebeveynin de izinleri doğrultusunda gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra iki bireyden biri izin vermiyorsa mahkeme kararıyla gerekli olan izinler çıkartılarak yapılabilmektedir. Ancak testin gerçekleştirileceği çocuk yetişkinse kesinlikle onayı alınmadan hiç bir işlem dahi yapılamaz. Bu durumun sonucunda ağır psikolojik sonuçların meydana gelebileceği gerçeğinden ötürü böyle olaylar kesinlikle verilen izinler doğrultusunda gerçekleşmektedir.

Babalık Testi İçin Neler Gereklidir?

Kan yolu ile DNA testi için neler gereklidir, sorusuna ise verilebilecek net cevap, doğru analizlerin yapılabilmesi için testin gerçekleştirileceği birey, çocuk üzerinden 15 genetik bölgeden örnekler alınarak işleme başlanır. Yapılan test sonucunda tek cevap vardır. Babası veya annesi sizsinizdir yada değilsinizdir. Bunun açıklaması %99,9 ise ebeveyni sizsiniz. Ancak %0 gibi bir sonuç karşınıza gelirse kesinlikle ebeveyni siz değilsiniz ve çocukla hiç bir şekilde bir bağınız bulunmamaktadır.

Saç örneği ile DNA testi için neler gereklidir, sorusunun cevabı oldukça basittir. Testin yapılacağı kişinin saçından kök hücresi bulunacak şekilde alınacak tek bir saç tanesi bile yetecektir. Bu test şekli en kolay ve en zahmetsiz dna testi yolu olarak görülmektedir. Bundan ötürü çocuğun düşünüp anlayacağı yaşa geldiği zaman en masum yöntemdir. Bu durumda alınan sonuçlar da işlemlerde hata yapılmadığı sürece %100 olarak net bir sonuç vermektedir.

Ağız mukozası ile DNA testi için neler gereklidir, sadece bebeğinizin bir emziği yada diş fırçası tüm sorunları ortadan kaldırmak için yeterli olacaktır. Ağız mukozası yöntemi ile sonuçların en net ve en kısa sürede meydana gelmesi, elde bulundurulan malzemelerin mahkemeye sunma yetkisinin olması bu seçeneği daha çok kullanmaya itmektedir. Bebekten veya çocuktan alınmış olan mukoza örneği ile babanın mukoza örneği karşılaştırılarak test neticesinde sizin biyolojik baba olup olmadığınız meydana çıkacaktır. Bu durum her DNA testi gibi bireylerden izinsiz bir şekilde yapılması yanlıştır.

Babalık testlerinin aksine suçlu bulmada ve yüzü tanınamayacak derecede olan ölü insanların kimliklerinin belirlenmesinde de DNA testinin etkin rolü bulunmaktadır.

Suçlu Belirleme Test İçin Neler Gereklidir?

Olayın gerçekleşmiş olduğu alanda yada alanın civarlarında kesinlikle suçluya ait ufakta olsa bir iz gerekmektedir. Bunun neticesinde ufacık bir deri parçası, kan damlası, tükürük örneği yada sadece bir saç telinin bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra parmak izi de DNA testi ile aynı sonucu vereceğinden dolayı parmak izi testi de yapılabilmektedir. Yapılan bu her iki testin sonucu %100 olarak doğru cevaba götüreceği için suçluların kaçacak hiç bir yerinin olmamasını hatırlatmak gerekmektedir. Bu tür tıbbi ilerlemeler insanlarda korkuya yol açarak suça meyili azaltmaktadır.

Herhangi bir yangında yanarak ölmüş, değişik sebeplerden ötürü yüzü tanınamayacak hale gelmiş ölü insanların da kimliğinin ortaya çıkarılabilmesi için gerekli olan tek şey DNA testidir. Peki bu DNA testi için neler gereklidir sorusuna yanıt olarak kişinin doku örnekleri tamamen olayı aydınlatmaya yetecektir ve gerçek ailesinin, kimliğinin bulunmasında etkin rol oynayacaktır.

Babalık Testinde Mahkeme Kararı

Artık çeşitli kuruntular yapmaya son verebilirsiniz. Benim kan grubum A, Karımın kan grubu B, çocuğumuz nasıl farklı kan grubu olur diye düşünüp durmaya son vermek vaktiniz geldi. Babalık testi için geçmişte mahkemeye akın akın gidenler artık hiç bir izin almadan, yurt dışında 5-6 bin dolardan başlayarak artan bu test günümüzde Ankara Üniversitesinde yalnızca 350 liraya yapılmakta. Yaptırmış olduğunuz test 1 gün içerisinde sonuçlanıp, gerçekleri öğrenebilmeniz bu kadar kolay hale geldi.

Kadınlar üzerinde yapılan suçlamaların artık legal yolla son bulmasını kolaylaştırmak için Türkiye’ye getirilen bu tıbbi araçlar, bir çok kadının çığlıklarına dur demiştir.

Akla ilk şu soru geliyor. Eğer baba vefat etmişse bizim yeğenimiz, torunumuz olduğunu nereden bileceğiz? Bunun da çözümü basit. Aynı testler dede veya amca üzerinde gerçekleştirildiğinde de sonuç kesin bir şekilde açıklanmaktadır ve bu şekilde istenilen veriler elde edilebilmektedir.

No Comments

    Leave a Reply