Image default
Beslenme ve Diyetik Genel Sağlıklı Yaşam

Her Gün Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Çoğumuzun kendi kendine en sık sorduğu soru, sağlıklı bir yaşama ulaşmak için gerçekten her gün 8 bardak su içmemizin gerekli olup olmadığıdır.

Bu fırsattan yararlanarak günde 8 bardak su içmenin vücudumuz için gerçekten gerekli olup olmadığını keşfedeceğiz. Dahası, bu değerli sıvının yerini başka bir şeyin tutup tutamayacağını saptayacağız.

İnsanlara günlük olarak ne kadar su içmeleri gerektiği sorulduğunda hemen verdikleri cevap 8 bardaktır. Doktora gittiğimizde her zaman bize verilen tavsiye bu olduğundan, bu otomatik bir yanıttır. Yine de, insanların merak ettiği organlarımızın sağlığını korumamız için bunun gerçekten doğru miktar olup olmadığıdır.

Günde 8 bardak su: o kadar su gerekli mi?
Şüphesiz araştırmacılar uzun süre içilmesi gereken doğru su miktarını araştırmışlardır. İlaveten, pek çok çalışma günlük 8 bardak suyun gerçekte yıllardır düşünüldüğü kadar etkili olmadığını anlamamızı sağlamıştır, çünkü 8 bardak suyun sağlığımıza yararlı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Vücudumuzdaki su
Su, vücudumuzun ana bileşenidir ve vücut ağırlığımızın neredeyse %60’ını oluşturur. İster besleyici maddeleri taşımak, ister toksinleri atmak için veya doku ve organlarımızın su ihtiyacını gidermek için olsun, vücudumuzun tüm parçaları ve sistemleri görevleri için suya bağımlıdır. Bu bağlamda, eğer yeterince su içmezsek çok susuzluk hissedebiliriz ki bu da su eksikliğimiz olduğunu gösterir.

Benzer şekilde, ter, idrar, dışkı veya soluk alıp verme ile sürekli su kaybederiz. Bu nedenle vücudumuzun kaybettiği suyu devamlı olarak yerine koymamz gerekir, ama her bireyin birbirinden farklı olduğunu ve herkesin aynı miktarda suya ihtiyaç duymayacağını hesaba katmalıyız. Bu, kişinin yaşam tarzına, iklime ve yaptığı fiziksel aktiviteye bağlıdır.

Su tüketimiyle ilgili tıbbi öneriler

Doktorlar günde 8-9 bardak su içmeyi önerdiklerinde idrarla kaybedilen günde yaklaşık 3-6 bardak suya ek olarak, terleme, nefes alma ve dışkı ile kaybedilen 4 bardak suyu gözönüne alarak hesaplama yaparlar. Tavsiye edilen 2 litre suyun yanısıra, yemekle de ihtiyacımız olan suyun aşağı yukarı %20’sini elde ederiz. Diğer bir deyişle, kaybedilen günlük sıvının telafisi için 8 bardak yeterlidir.

Su eksikliğinizin olup olmadığını saptamak için kolay bir yol, susuzluk hissetmemeniz ve idrar renginin açık olmasıdır; öte yandan, idrarınızın rengi yoğun veya bulanıksa ve çok susamışsanız, yeteri kadar su içip içmediğinizi düşünmeniz gerekir.

Her kişinin ihtiyacı olan suyu hesaplamak için aşağıdakiler akılda tutulmalıdır:

Egzersiz yaptığınızda: günlük egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında su ihtiyacınızı gidermelisiniz, yani en az 3 bardak daha su içmelisiniz.
Hava durumuna bağlı: sıcak ve nemli iklimlerde yaşayanlar kuru ve hafif iklimlerde yaşayanlardan daha çok terlerler.
Rakım: deniz seviyesinden 2500 metre ve üstünde yüksekliklerde yaşayanlar daha çok sıvı almalıdır çünkü daha hızlı nefes alırlar ve daha çok idrara çıkarlar.
Hastalıklar: ishal, kusma ve/veya ateşi olan kişilerde su kaybı giderilmelidir.
Hamilelik ve emzirme dönemi: bu evredeki kadınların günde en az 13 bardak sıvı -su veya doğal meyve suyu- içmesi çok önemlidir.
Aklınızda olsun!
Gereken sıvı miktarı karpuz ve domates gibi meyvelerin tüketimiyle de sağlanabilir, bu aklımızın bir köşesinde olmalıdır.

Eğer bu tavsiyelere rağmen, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su miktarı hakkında hala kafanızda sorular varsa, tıbbi bir görüş almanızda fayda vardır çünkü sıvı tüketimini kısıtlayan bazı hastalıklar mevcuttur. Bu nedenle, bu hastalıkları olan kişiler aşırı su tüketiminden etkilenebilirler.

Related posts

Kan şekeri düşüklüğü nedir?

trsaglik

Karaciğer Kanseri Belirtileri Ve Korunma Yolları

trsaglik

Renkli Reçete Sistemi

trsaglik

Leave a Comment